Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCAL6524HEAZ
PCAL6524HEAZ
| Part Number: | PCAL6524HEAZ |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCAL6524HEAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | I2C/SMBus Interface 1000kHz 5.5V 32-Pin HUQFN EP T/R |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCAL6524HEAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
I2C/SMBus Interface 1000kHz 5.5V 32-Pin HUQFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 1 MHz |
| Interface | I2C, SMBus |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of I/Os | 24 |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 600 µm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 1 MHz |
| Interface | I2C, SMBus |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of I/Os | 24 |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 600 µm |
Documentation for NXP Semiconductors PCAL6524HEAZ
| Datasheet | View & Download PCAL6524HEAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCAL6524HEAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCAL6524HEAZ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PCAL6524HEAZ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download PCAL6524HEAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCAL6524HEAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCAL6524HEAZ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PCAL6524HEAZ Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the interface of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the package type of the product?
What is the product model number?
What is the interface of this product?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.