Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCA9698BS-118
PCA9698BS,118
| Part Number: | PCA9698BS,118 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCA9698BS-118 |
| Qty Available: | |
| Description: | I2C Interface 1000kHz 5.5V 56-Pin HVQFN EP T/R |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > PCA9698BS-118 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
I2C Interface 1000kHz 5.5V 56-Pin HVQFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-684 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Frequency | 1 MHz |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 500 mA |
| Number of I/Os | 40 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for NXP Semiconductors PCA9698BS,118
| Datasheet | View & Download PCA9698BS-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCA9698BS-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCA9698BS-118 Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCA9698BS-118 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for PCA9698BS,118?
What is the interface of PCA9698BS,118?
What is the maximum operating temperature of PCA9698BS,118?
What is the packaging type of PCA9698BS,118?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.