Integrated Circuits (ICs) > PCA9641PWJ
PCA9641PWJ
| Part Number: | PCA9641PWJ |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > PCA9641PWJ |
| Qty Available: | |
| Description: | Tape & Reel (TR) CMOS I2C Buffer Multiplexer signal splitter 3V 0.65mm -40C~85C 100mA |
PCX has NXP Semiconductors Integrated Circuits (ICs) > PCA9641PWJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tape & Reel (TR) CMOS I2C Buffer Multiplexer signal splitter 3V 0.65mm -40C~85C 100mA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Input | 2-Wire Bus |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 100 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Input | 2-Wire Bus |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 100 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for NXP Semiconductors PCA9641PWJ
| Datasheet | View & Download PCA9641PWJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCA9641PWJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCA9641PWJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PCA9641PWJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the PCA9641PWJ?
What is the operating temperature range of the PCA9641PWJ?
What is the packaging type of the PCA9641PWJ?
What is the product name and brand?
What is the product's function?
What is the operating temperature range of the product?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.