           Integrated Circuits (ICs) > Memory > PC28F640P30T85B
PC28F640P30T85B
Part Number: PC28F640P30T85B
Manufacturer: Micron
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > PC28F640P30T85B
Qty Available:
Description: 4M X 16 Flash 1.8V Prom 88 Ns PBGA64
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PC28F640P30T85B Available.
PCX has Micron Integrated Circuits (ICs) > Memory > PC28F640P30T85B Electronic Components for Sale.
4M X 16 Flash 1.8V Prom 88 Ns PBGA64
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Number of Pins 64
Access Time 85 ns
Address Bus Width 22 b
Density 64 Mb
Interface Parallel, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 2 V
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.7 V
Nominal Supply Current 28 mA
Operating Supply Voltage 1.8 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Sync/Async Asynchronous
Voltage 1.7 V