           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > PC28F128P30BF65A
PC28F128P30BF65A
Part Number: PC28F128P30BF65A
Manufacturer: Micron
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > PC28F128P30BF65A
Qty Available:
Description: NOR Flash Parallel/Serial 1.8V 128Mbit 8M x 16bit 65ns 64-Pin EBGA Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PC28F128P30BF65A Available.
NOR Flash Parallel/Serial 1.8V 128Mbit 8M x 16bit 65ns 64-Pin EBGA Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Number of Pins 64
Access Time 65 ns
Address Bus Width 23 b
Density 128 Mb
Interface Parallel, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 2 V
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.7 V
Nominal Supply Current 28 mA
Operating Supply Voltage 1.8 V
Sync/Async Asynchronous
Voltage 1.7 V