Circuit Protection > TVS Diodes > P6KE200A
P6KE200A
| Part Number: | P6KE200A |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Circuit Protection > TVS Diodes > P6KE200A |
| Qty Available: | |
| Description: | P6KE Series 600 W 200 V Uni Directional Axial TVS Diode - DO-204AC |
PCX has STMicroelectronics Circuit Protection > TVS Diodes > P6KE200A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
P6KE Series 600 W 200 V Uni Directional Axial TVS Diode - DO-204AC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DO-15 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 190 V |
| Capacitance | 350 pF |
| Clamping Voltage | 353 V |
| Composition | Zener |
| Direction | Unidirectional |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Leakage Current | 500 µA |
| Max Breakdown Voltage | 210 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 171 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Surge Current | 1 mA |
| Min Breakdown Voltage | 190 V |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 171 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Peak Pulse Current | 11.3 A |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 5 W |
| Power Line Protection | No |
| Power Rating | 600 W |
| Reverse Breakdown Voltage | 190 V |
| Reverse Standoff Voltage | 171 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Termination | Axial |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Diameter | 3.53 mm |
| Height | 3.53 mm |
| Length | 6.75 mm |
| Width | 3.53 mm |
Documentation for STMicroelectronics P6KE200A
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
| Datasheet | View & Download P6KE200A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of diode?
What is the power rating of the diode?
What is the breakdown voltage of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









