           Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > Omron-Z-15HW52-B
Omron Z-15HW52-B
Part Number: Omron Z-15HW52-B
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > Omron-Z-15HW52-B
Qty Available:
Description: Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Wire Hinge Lever Screw 15A 250VAC 250VDC 0.058N Screw Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Omron Z-15HW52-B Available.
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Wire Hinge Lever Screw 15A 250VAC 250VDC 0.058N Screw Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mechanical Life 20 Mcycles
Mount Chassis Mount, Panel, Screw
Weight 58 g
Current Rating 10 A
Differential Travel 660.4 µm
Electrical Life 500 kcycles
Max Operating Temperature 80 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Min Operating Temperature -25 °C
Operating Force 58 mN
Operating Position 18.9992 mm
Orientation Straight
Overtravel 5.5626 mm
Pretravel 8.3312 mm
Switch Function On-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 30 V