           Electromechanical > Relays > Power Relays > Omron-G9EN-1-UVD-DC24
Omron G9EN-1-UVD-DC24
Part Number: Omron G9EN-1-UVD-DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Omron-G9EN-1-UVD-DC24
Qty Available:
Description: RELAY, SPST-NO, 277VAC, 500VDC, 60A; Con; Contact Configuration: SPST-NO; Coil Voltage: 24VDC;
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Omron G9EN-1-UVD-DC24 Available.
RELAY, SPST-NO, 277VAC, 500VDC, 60A; Con; Contact Configuration: SPST-NO; Coil Voltage: 24VDC;
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Chassis Mount, Flanges, PCB
Number of Pins 4
Weight 140 g
Coil Current 208 mA
Coil Power 5 W
Coil Resistance 115.2 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 60 A
Max Current Rating 60 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 277 V
Max Voltage Rating (DC) 400 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 40 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 5 W
Relay Type General Purpose
Release Time 20 ms
Schedule B 8536490075
Switching Voltage 400 V
Termination Screw
Throw Configuration SPST
Depth 28 mm
Height 50 mm
Length 64 mm
Width 28 mm
Number of Pins 4
Weight 140 g
Coil Current 208 mA
Coil Power 5 W
Coil Resistance 115.2 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 60 A
Max Current Rating 60 A
Max Voltage Rating (AC) 277 V
Max Voltage Rating (DC) 400 V
Operate Time 40 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 5 W
Relay Type General Purpose
Release Time 20 ms
Schedule B 8536490075
Switching Voltage 400 V
Termination Screw
Throw Configuration SPST
Depth 28 mm
Height 50 mm
Length 64 mm
Width 28 mm