           Electromechanical > Relays > Omron-G6B1174PFDUS24DC
Omron G6B1174PFDUS24DC
Part Number: Omron G6B1174PFDUS24DC
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Omron-G6B1174PFDUS24DC
Qty Available:
Description: Power Relay, Spst-No, 24Vdc, 8A, Tht Rohs Compliant: Yes
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Omron G6B1174PFDUS24DC Available.
PCX has Omron Electromechanical > Relays > Omron-G6B1174PFDUS24DC Electronic Components for Sale.
Power Relay, Spst-No, 24Vdc, 8A, Tht Rohs Compliant: Yes
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Coil Resistance 2.88 kΩ
Contact Resistance 30 mΩ