           Electromechanical > Relays > Power Relays > Omron-G2R-2-DC24
Omron G2R-2-DC24
Part Number: Omron G2R-2-DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Omron-G2R-2-DC24
Qty Available:
Description: Power PCB Relay , G2R-2 DC24 BY OMI | Omron Automation G2R-2 DC24 BY OMI
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Omron G2R-2-DC24 Available.
Power PCB Relay , G2R-2 DC24 BY OMI | Omron Automation G2R-2 DC24 BY OMI
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Weight 17 g
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 21.8 mA
Coil Power 530 mW
Coil Resistance 1.1 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 5 A
Current Rating 5 A
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 380 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Manufacturer Package Identifier G2R-2-DC24
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 15 ms
Power Consumption 530 mW
Power Rating 530 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Switching Current 5 A
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 13 mm
Height 25.5 mm
Length 29 mm
Width 13 mm