Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA847ID
OPA847ID
| Part Number: | OPA847ID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA847ID |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Speed Amplifier ±6V/12V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA847ID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Speed Amplifier ±6V/12V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 3.9 GHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 95 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 3.9 GHz |
| Input Bias Current | 42 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 18.4 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 18.1 mA |
| Output Current | 75 mA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 95 dB |
| Quiescent Current | 18.9 A |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 20 ns |
| Slew Rate | 950 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA847ID
| Technical Drawing | View & Download OPA847ID Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA847ID Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










