Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA842IDR
OPA842IDR
| Part Number: | OPA842IDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA842IDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 1200uV Offset-Max, 350MHz Band Width, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA842IDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 1200uV Offset-Max, 350MHz Band Width, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Input Bias Current | 37 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 1.2 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Nominal Supply Current | 20.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 20.2 mA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
| Settling Time | 15 ns |
| Slew Rate | 400 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Input Bias Current | 37 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 1.2 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Nominal Supply Current | 20.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 20.2 mA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
| Settling Time | 15 ns |
| Slew Rate | 400 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA842IDR
| Technical Drawing | View & Download OPA842IDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA842IDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA842IDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA842IDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA842IDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA842IDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA842IDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA842IDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What are the key features of OPA842IDR?
What is the compliance status of OPA842IDR?
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Does the product comply with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





