Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA726AID
OPA726AID
| Part Number: | OPA726AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA726AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 12-V, 20-MHz operational amplifier with shutdown 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA726AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 12-V, 20-MHz operational amplifier with shutdown 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 88 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 5.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46 dB |
| Slew Rate | 30 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA726AID
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA726AID Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA726AID Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




