Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA698ID
OPA698ID
| Part Number: | OPA698ID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA698ID |
| Qty Available: | |
| Description: | Unity Gain Stable, Wideband Voltage Limiting Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA698ID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Unity Gain Stable, Wideband Voltage Limiting Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 450 MHz |
| Bandwidth | 450 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 54 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 230 MHz |
| Input Bias Current | 12 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 15.9 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 15.5 mA |
| Output Current | 120 mA |
| Output Current per Channel | 120 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Quiescent Current | 16.6 A |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 15 ns |
| Slew Rate | 1100 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA698ID
| Technical Drawing | View & Download OPA698ID Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA698ID Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the amplifier?
What is the gain bandwidth product of the amplifier?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








