Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA656UB
OPA656UB
| Part Number: | OPA656UB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA656UB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Speed Amplifier ±6V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA656UB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Speed Amplifier ±6V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 500 MHz |
| Bandwidth | 230 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 88 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 230 MHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 600 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 600 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 16 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 14 mA |
| Output Current per Channel | 70 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 74 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 16 ns |
| Slew Rate | 290 V/µs |
| Voltage Gain | 65 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA656UB
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA656UB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656UB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of amplifier used in this product?
What is the voltage range for this amplifier?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







