Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA656N-250G4
OPA656N/250G4
| Part Number: | OPA656N/250G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA656N-250G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Wideband, Unity Gain Stable FET-Input Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA656N-250G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wideband, Unity Gain Stable FET-Input Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| -3db Bandwidth | 500 MHz |
| Bandwidth | 230 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 230 MHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 600 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 14 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 14 mA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current per Channel | 70 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Settling Time | 16 ns |
| Slew Rate | 290 V/µs |
| Voltage Gain | 65 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA656N/250G4
| Technical Drawing | View & Download OPA656N-250G4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA656N-250G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA656N-250G4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA656N-250G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA656N-250G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656N-250G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA656N-250G4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


