Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA655U
OPA655U
| Part Number: | OPA655U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA655U |
| Qty Available: | |
| Description: | Wideband FET-Input Operational Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA655U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wideband FET-Input Operational Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 55 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 240 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 60 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55 dB |
| Slew Rate | 295 V/µs |
| Voltage Gain | 58 dB |
Documentation for Texas Instruments OPA655U
| Technical Drawing | View & Download OPA655U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA655U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA655U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA655U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and package type of the Texas Instruments OPA655U?
What are the key technical specifications of the OPA655U?
What compliance standards or regulations does the OPA655U meet?
What applications is the OPA655U suitable for?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

