Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA633KP
OPA633KP
| Part Number: | OPA633KP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA633KP |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Buffer Amplifier 卤16V 8-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA633KP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Buffer Amplifier 卤16V 8-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 523.190449 mg |
| -3db Bandwidth | 260 MHz |
| Ambient Temperature Range High | 75 °C |
| Bandwidth | 260 MHz |
| Capacitance | 76 mF |
| Gain Bandwidth Product | 260 MHz |
| Input Bias Current | 15 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 200 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Max Power Dissipation | 1.95 W |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 21 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 21 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2500 V/µs |
| Voltage Gain | 15 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA633KP
| Datasheet | View & Download OPA633KP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA633KP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA633KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA633KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA633KP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent of Texas Instruments OPA633KP?
What is the bandwidth of the OPA633KP?
What is the temperature range of the OPA633KP?
How many pins does the OPA633KP have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






