Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA627BP
OPA627BP
| Part Number: | OPA627BP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA627BP |
| Qty Available: | |
| Description: | 55V/µS, High-Speed, 0.8µV/˚C Drift Max, Precision Operational Amplifier 8-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA627BP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
55V/µS, High-Speed, 0.8µV/˚C Drift Max, Precision Operational Amplifier 8-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Bandwidth | 16 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Input Voltage Noise Density | 15 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 55 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA627BP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What are the key features of the OPA627BP?
What is the package type of the OPA627BP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










