Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA627AU
OPA627AU
| Part Number: | OPA627AU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA627AU |
| Qty Available: | |
| Description: | 55V/µS, High-Speed, 0.8µV/˚C Drift Max, Precision Operational Amplifier 8-SOIC -25 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA627AU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
55V/µS, High-Speed, 0.8µV/˚C Drift Max, Precision Operational Amplifier 8-SOIC -25 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 16 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Input Bias Current | 2 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Input Voltage Noise Density | 20 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 55 V/µs |
| Voltage Gain | 116 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA627AU
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA627AU Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA627AU Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA627AU?
What are the categories that Texas Instruments OPA627AU belongs to?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of Texas Instruments OPA627AU?
What is the operating temperature range of Texas Instruments OPA627AU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











