Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA620KP
OPA620KP
| Part Number: | OPA620KP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA620KP |
| Qty Available: | |
| Description: | Wideband Precision Operational Amplifier 8-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA620KP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wideband Precision Operational Amplifier 8-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Input Bias Current | 30 A |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Slew Rate | 250 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA620KP
| Technical Drawing | View & Download OPA620KP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA620KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA620KP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA620KP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
What is the common mode rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
