Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA603AP
OPA603AP
| Part Number: | OPA603AP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA603AP |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed, Current-Feedback Operational Amplifier 8-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA603AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed, Current-Feedback Operational Amplifier 8-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Input Bias Current | 5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Nominal Supply Current | 25 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Slew Rate | 750 V/µs |
Documentation for Texas Instruments OPA603AP
| Technical Drawing | View & Download OPA603AP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA603AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA603AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA603AP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the input offset voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
