Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA564AQDWPRQ1
OPA564AQDWPRQ1
| Part Number: | OPA564AQDWPRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA564AQDWPRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive 1.5A, 24V, 17MHz, Power Operational Amplifier 20-SO PowerPAD -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA564AQDWPRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive 1.5A, 24V, 17MHz, Power Operational Amplifier 20-SO PowerPAD -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 20 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 17 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 20 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 12 V |
| Max I/O Voltage | 20 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 17 MHz |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 39 mA |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Current per Channel | 1.5 A |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Slew Rate | 40 V/µs |
| Voltage Gain | 108 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.82 mm |
| Thickness | 2.55 mm |
| Width | 7.52 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA564AQDWPRQ1
| Datasheet | View & Download OPA564AQDWPRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA564AQDWPRQ1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA564AQDWPRQ1 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the application of the product?
What is the voltage range of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


