Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551UA-2K5
OPA551UA/2K5
| Part Number: | OPA551UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Output Current Amplifier ¡À30V/60V 8-Pin SOIC T/R / IC OPAMP GP 3MHZ 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Output Current Amplifier ¡À30V/60V 8-Pin SOIC T/R / IC OPAMP GP 3MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 92 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 30 V |
| Max I/O Voltage | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 8.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Output Current | 200 mA |
| Output Current per Channel | 200 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 15 V/µs |
| Voltage Gain | 126 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA551UA/2K5
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA551UA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551UA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the operating supply current of the amplifier?
What is the gain bandwidth product of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







