Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551FA-500
OPA551FA/500
| Part Number: | OPA551FA/500 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551FA-500 |
| Qty Available: | |
| Description: | High-current (380mA Typ), high-voltage (60V), operational amplifier 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551FA-500 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-current (380mA Typ), high-voltage (60V), operational amplifier 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 92 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 8.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Output Current | 200 mA |
| Output Current per Channel | 200 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 15 V/µs |
| Voltage Gain | 126 dB |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA551FA/500
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA551FA-500 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA-500 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range of the operational amplifier?
What is the package type of the operational amplifier?
What is the temperature range in which the operational amplifier can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




