Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551FA
OPA551FA
| Part Number: | OPA551FA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551FA |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PSSO7 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA551FA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Output Current per Channel | 200 mA |
| Packaging | Bulk |
| Slew Rate | 15 V/µs |
Documentation for Texas Instruments OPA551FA
| Datasheet | View & Download OPA551FA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA551FA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA551FA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA551FA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the operational amplifier?
What is the offset voltage of the operational amplifier?
What is the package type of the operational amplifier?
What is the gain bandwidth product of the operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.