Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA548T
OPA548T
| Part Number: | OPA548T |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA548T |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Output Current Amplifier ±30V/60V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA548T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Output Current Amplifier ±30V/60V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 7 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 30 V |
| Max I/O Voltage | 10 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 17 mA |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Current per Channel | 5 A |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 15 µs |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.6 mm |
| Width | 8.34 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA548T
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA548T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of OPA548T?
What is the voltage range of OPA548T?
What is the package type of OPA548T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













