Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA548F-500
OPA548F/500
| Part Number: | OPA548F/500 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA548F-500 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Output Current Amplifier ±30V/60V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA548F-500 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Output Current Amplifier ±30V/60V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Supply Current | 17 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 17 mA |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Current per Channel | 5 A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Response Time | 15 µs |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA548F/500
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA548F-500 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA548F-500 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage range for this amplifier?
How many pins does this amplifier have?
What is the maximum output current of this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



