Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA547FKTWT
OPA547FKTWT
| Part Number: | OPA547FKTWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA547FKTWT |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Voltage, High-Current Op Amp with shutdown capability 7-DDPAK/TO-263 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA547FKTWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Voltage, High-Current Op Amp with shutdown capability 7-DDPAK/TO-263 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | -100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 30 V |
| Max Frequency | 1 kHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Current per Channel | 500 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 6 V/µs |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA547FKTWT
| Technical Drawing | View & Download OPA547FKTWT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA547FKTWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








