Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA544T
OPA544T
| Part Number: | OPA544T |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA544T |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Current (4A Typ), High-Voltage, Operational Amplifier 5-TO-220 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA544T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Current (4A Typ), High-Voltage, Operational Amplifier 5-TO-220 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 1.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 28 V |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 35 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Nominal Supply Current | 15 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 12 mA |
| Operating Supply Voltage | 35 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Current per Channel | 4 A |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 8 V/µs |
| Voltage Gain | 103 dB |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.51 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA544T
| Technical Drawing | View & Download OPA544T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA544T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA544T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










