Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4703EA-2K5G4
OPA4703EA/2K5G4
| Part Number: | OPA4703EA/2K5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4703EA-2K5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 12V, 1MHz, CMOS, rail-to-rail I/O, operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4703EA-2K5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 12V, 1MHz, CMOS, rail-to-rail I/O, operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 750 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 160 µA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 93.98 dB |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4703EA/2K5G4
| Datasheet | View & Download OPA4703EA-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4703EA-2K5G4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA4703EA-2K5G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4703EA-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4703EA-2K5G4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


