Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA454AIDDAR
OPA454AIDDAR
| Part Number: | OPA454AIDDAR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA454AIDDAR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Voltage Amplifier ±50V/100V 8-Pin HSOIC EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA454AIDDAR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Voltage Amplifier ±50V/100V 8-Pin HSOIC EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Bandwidth | 2.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.5 MHz |
| Input Bias Current | 1.4 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 50 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2.5 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.2 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 3.2 mA |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Response Time | 10 µs |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 4.89 mm |
| Thickness | 1.48 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA454AIDDAR
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA454AIDDAR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA454AIDDAR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDAR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the voltage range of this amplifier?
What is the package type and pin count of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






