Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA454AIDDA
OPA454AIDDA
| Part Number: | OPA454AIDDA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA454AIDDA |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single High Voltage Amplifier ±50V/100V 8-Pin HSOIC EP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA454AIDDA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single High Voltage Amplifier ±50V/100V 8-Pin HSOIC EP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.5 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 50 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2.5 MHz |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 3.2 mA |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 150 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 4.89 mm |
| Thickness | 1.48 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA454AIDDA
| Technical Drawing | View & Download OPA454AIDDA Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA454AIDDA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA454AIDDA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the description of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






