Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA445AP
OPA445AP
| Part Number: | OPA445AP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA445AP |
| Qty Available: | |
| Description: | High Voltage FET-Input Operational Amplifier 8-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA445AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Voltage FET-Input Operational Amplifier 8-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 45 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 90 V |
| Min Dual Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 20 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Nominal Supply Current | 4.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4.2 mA |
| Operating Supply Voltage | 45 V |
| Output Current | 15 mA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 15 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA445AP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













