Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4379AIPWR
OPA4379AIPWR
| Part Number: | OPA4379AIPWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4379AIPWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4379AIPWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 90 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Gain Bandwidth Product | 90 kHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 90 kHz |
| Nominal Supply Current | 5.5 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.9 µA |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 113.98 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.03 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4379AIPWR
| Technical Drawing | View & Download OPA4379AIPWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4379AIPWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments OPA4379AIPWR?
What is the power supply voltage range for OPA4379AIPWR?
How many amplifiers are there in OPA4379AIPWR?
What is the operating temperature range for OPA4379AIPWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







