Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4348AIPWT
OPA4348AIPWT
| Part Number: | OPA4348AIPWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4348AIPWT |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4348AIPWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 65 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 84.44 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 108 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4348AIPWT
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA4348AIPWT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4348AIPWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of Texas Instruments OPA4348AIPWT?
What is the power supply voltage range for Texas Instruments OPA4348AIPWT?
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA4348AIPWT?
What is the common mode rejection ratio for Texas Instruments OPA4348AIPWT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







