Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4330AIDR
OPA4330AIDR
| Part Number: | OPA4330AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4330AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 1.8-V, 35-µA, micropower, precision, zero drift CMOS op amp 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4330AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 1.8-V, 35-µA, micropower, precision, zero drift CMOS op amp 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 300 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 35 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 21 µA |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4330AIDR
| Datasheet | View & Download OPA4330AIDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA4330AIDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4330AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4330AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4330AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4330AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4330AIDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





