Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4277UA-2K5
OPA4277UA/2K5
| Part Number: | OPA4277UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4277UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Precision Operational Amplifier, SOIC-14, OPA4277UA/2K5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4277UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Precision Operational Amplifier, SOIC-14, OPA4277UA/2K5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4277UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and pin count?
What is the gain bandwidth product of the amplifier?
What is the common mode rejection ratio of the amplifier?
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







