Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4244EA-250E4
OPA4244EA/250E4
| Part Number: | OPA4244EA/250E4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4244EA-250E4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 36-V, 430-kHz, low-offset operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4244EA-250E4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 36-V, 430-kHz, low-offset operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 430 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 82 dB |
| Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Nominal Supply Current | 240 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02 dB |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 106 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4244EA/250E4
| Datasheet | View & Download OPA4244EA-250E4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA4244EA-250E4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4244EA-250E4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4244EA-250E4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA4244EA/250E4?
What is the package type of Texas Instruments OPA4244EA/250E4?
What is the supply voltage range for Texas Instruments OPA4244EA/250E4?
What is the operating temperature range for Texas Instruments OPA4244EA/250E4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


