Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4227UA
OPA4227UA
| Part Number: | OPA4227UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4227UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad high precision, low noise operational amplifiers 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4227UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad high precision, low noise operational amplifiers 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4227UA
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA4227UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4227UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






