Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4130UA
OPA4130UA
| Part Number: | OPA4130UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4130UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, low bias current, low-noise, precision difet operational amplifier 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA4130UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, low bias current, low-noise, precision difet operational amplifier 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 530 µA |
| Output Current per Channel | 18 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 135 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA4130UA
| Technical Drawing | View & Download OPA4130UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA4130UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the operating temperature range of this product?
What is the number of pins and circuits in this product?
What is the power supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








