Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA404BG
OPA404BG
| Part Number: | OPA404BG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA404BG |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad High Speed Precision Difet® Operational Amplifier 14-CDIP SB |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA404BG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad High Speed Precision Difet® Operational Amplifier 14-CDIP SB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 92 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 6.4 MHz |
| Input Bias Current | 4 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 750 µV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 6.4 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 9 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 9 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Power Dissipation | 1 W |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 35 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 4.45 mm |
| Length | 18.55 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA404BG
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA404BG Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA404BG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




