Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA380AIDG4
OPA380AIDG4
| Part Number: | OPA380AIDG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA380AIDG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, High-Speed Precision Transimpedance Amplifier 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA380AIDG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, High-Speed Precision Transimpedance Amplifier 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 90 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 90 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Current | 7.5 mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Input Voltage Noise Density | 67 nV/sqrt Hz |
| Max I/O Voltage | 25 µV |
| Max Input Current | 9.5 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7.5 mA |
| Output Current per Channel | 150 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 112.4 dB |
| Resistance | 10 TΩ |
| Slew Rate | 80 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA380AIDG4
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA380AIDG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA380AIDG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type of the amplifier?
What is the operating temperature range for this amplifier?
What is the gain bandwidth product of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







