Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA37GP
OPA37GP
| Part Number: | OPA37GP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA37GP |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier ±22V 8-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA37GP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier ±22V 8-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 63 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 63 MHz |
| Input Bias Current | 80 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max I/O Voltage | 100 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 44 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 63 MHz |
| Nominal Supply Current | 5.7 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 3.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Slew Rate | 11.9 V/µs |
| Voltage Gain | 124 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA37GP
| Technical Drawing | View & Download OPA37GP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA37GP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments OPA37GP?
What is the category of Texas Instruments OPA37GP?
What is the power supply range for Texas Instruments OPA37GP?
What is the price of Texas Instruments OPA37GP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










