Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA376AIDCKT
OPA376AIDCKT
| Part Number: | OPA376AIDCKT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA376AIDCKT |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SC-70 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA376AIDCKT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SC-70 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 5.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max I/O Voltage | 25 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 950 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 760 µA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 134 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA376AIDCKT
| Technical Drawing | View & Download OPA376AIDCKT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA376AIDCKT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






