Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA376AIDCKR
OPA376AIDCKR
| Part Number: | OPA376AIDCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA376AIDCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SC-70 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA376AIDCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SC-70 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 5.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max I/O Voltage | 25 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 950 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 760 µA |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 134 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA376AIDCKR
| Technical Drawing | View & Download OPA376AIDCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA376AIDCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA376AIDCKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





