Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA374AIDBVT
OPA374AIDBVT
| Part Number: | OPA374AIDBVT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA374AIDBVT |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Single, 6.5 MHz, 1, 5 V/ s, 2.3V to 5.5V, SOT-23, 5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA374AIDBVT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Single, 6.5 MHz, 1, 5 V/ s, 2.3V to 5.5V, SOT-23, 5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 6.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 6.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 6.5 MHz |
| Nominal Supply Current | 750 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 585 µA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 5 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA374AIDBVT
| Technical Drawing | View & Download OPA374AIDBVT Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA374AIDBVT Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA374AIDBVT Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA374AIDBVT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AIDBVT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








