Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA374AID
OPA374AID
| Part Number: | OPA374AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA374AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 5.5-V, 6.5-MHz, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA374AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 5.5-V, 6.5-MHz, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 6.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 6.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 6.5 MHz |
| Nominal Supply Current | 750 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 585 µA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Slew Rate | 5 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA374AID
| Technical Drawing | View & Download OPA374AID Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA374AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA374AID Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





