Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA365AIDBVR
OPA365AIDBVR
| Part Number: | OPA365AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA365AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.2V, 50MHz, Low-Noise, Single-Supply Rail-to-Rail Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA365AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.2V, 50MHz, Low-Noise, Single-Supply Rail-to-Rail Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 50 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4.6 mA |
| Output Current | 65 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA365AIDBVR
| Technical Drawing | View & Download OPA365AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA365AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA365AIDBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA365AIDBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA365AIDBVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this operational amplifier?
What is the maximum operating temperature for this product?
Does this product have a lead-free compliance?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









