Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA353UA-2K5
OPA353UA/2K5
| Part Number: | OPA353UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA353UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 5.5-V, 44-MHz, low noise (7-nV/√Hz), RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA353UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 5.5-V, 44-MHz, low noise (7-nV/√Hz), RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 44 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Gain Bandwidth Product | 44 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8 mV |
| Max I/O Voltage | 8 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 44 MHz |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 87.96 dB |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| Voltage Gain | 122 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA353UA/2K5
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA353UA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA353UA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product and its specifications?
What is the price of the product?
Is the product in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



